A person of mass 70kg jumps from a stationery helicopter with the parachute open .As he falls through 50m height, he gains a speed of 20ms-1. .The work done by the viscous air drag is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
21000 J
b
-21000 J
c
-14000 J
d
14000 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From work-energy theorem, net work done by all the forces (internal and external ) = change in kinetic energy ⇒Work done by gravity + Work done by air drag = change in kinetic energy. Kinetic energy gained = 12 × 70(202-02)=14000Potential energy lost = mgh = 70(10)50 = 35000⇒Work done by air drag = KE_PE=14000-35000 = - 21000J