A person is observing two trains, one is approaching him with a velocity of 4 m/s while the other is receding from him with the same velocity. If both the taring blow their respective whistles of frequency 240 hearts, the beat frequency heard by the observer will be (speed of sound in air = 320 m/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6
b
3
c
zero
d
12
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n1=v−vov−ven=320−0320−4×240 or n1=243⋅04Hz n2=320−0320−(−4)×240=237⋅04Hz Beat frequency =n1−n2=243⋅04−237⋅04=6