A person sitting in the ground floor of a building notices through the window of height 1.5 m, a ball dropped from the roof of the building crosses the window in 0.1 s. What is the velocity of the ball when it is at the topmost point of the window? (Take, g = 10 m/s2) [NEET 2020]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15.5 m/s
b
14.5 m/s
c
4.5 m/s
d
20 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to question, time taken by the ball to cross the window, t = 0.1s, h = 1.5mIf u be the velocity at the top most point of the window, then from equation of motion, h=ut+12gt2 ⇒ 1.5=u×0.1+12×10×(0.1)2⇒ 1.5=0.1u+0.05⇒u=1.5-0.050.1=1.450.1=14.5 m/s