A person standing on the top of a cliff 171 ft. high has to throw a packet to his friend standing on the ground 228 ft horizontally away. If he throws the packet directly aiming at the friend with a speed of 15.0 ft/s, how short (in ft) will the packet fall? [Use, g = 32 ft/s2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 192.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
tanθ=171228=34 sy=uyt+12ayt2 +171=+(15sinθ)T+12(+32)T2⇒171=1535T+16T2⇒16T2+9T−171=0⇒T(16T+57)−3(16T+57)=0⇒T=3s sx=uxt+12axt2⇒ sx=(15cosθ)T=15×45(3)=36ft x=36ftSo, packet will tall short by ( ) 228 36 = 192 ft