A person travels along a straight road for half of the distance with a velocity 30km/h and the remaining half distance with a velocity 50km/h. Then the average velocity is given by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 37.5 .
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that s1=s2 s2=S2 v1=30 km/h v2=50 km/h∴ Time taken to cover first half of the distance t1=s2v1The time taken to cover second half of the distance t2=s2v2Average velocity V¯=Total dispalcementTotal time =S1+s2t1+t2=s2+s2s2v1+s2v2=2v1v2v1+v2=2×30×5030+50=2×30×5080=3008=1504=37.5km/h