A person trying to loose weight by burning fat lifts a mass of 10kg up to a height of 1m 1000 times. Assume that the P.E. lost each time he lowers the mass is dissipated. How much mass of fat will be use up considering the work done only when the weight is converted to mechanical energy with a 20% efficiency rate. Take g = 9.8 m/s2; Energy of fat per unit mass = 3.8 × 107 J/kg
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.45 ×10−3 kg
b
6.45 ×10−3 kg
c
9.89 ×10−3 kg
d
12.89 ×10−3 kg
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here mass m = 10kg; height h = 1 m; acceleration due to gravity g = 9.8 m/s2 n = 1000 times ∴ Energy of fat =3.8 × 107 J/kg Efficiency= n = 20% = 20100 = 15 ∴ Net work done by the man in lifting the mass = n × gain in P.E. of the mass W= n mgh = 1000 x 10 x 9.8 x 1 = 98000 J ∴ n = efficiency= Net work done by manEnergy in the fat let mass of the fat burnt =m Energy in the fat = m x 3.8 × 107 J n = 98000m × 3.8 × 107 ⇒ 15 = 98000m × 3.8 × 107 ∴ m = 98000×5 3.8 × 107 ∴ m = 12.89×10−3 kg