A person walks along a straight road from his house to a market 2.5kms away with a speed of 5 km/hr and instantly turns back and reaches his house with a speed of 7.5 kms/hr. The average speed of the person during the time interval 0 to 50 minutes is (in m/sec)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
423
b
5/3
c
5/6
d
1/3
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time required to reach market = 30 min = 1/2hrremaining time = 50 – 30 = 20 mindistance in next 20 min = 7.5×2060=2.5 km ∴vavg=2v1v2v1+v2=2×5×7.55+7.5=6 km/hr ∴vavg=6×518m/sec = 53m/sec
A person walks along a straight road from his house to a market 2.5kms away with a speed of 5 km/hr and instantly turns back and reaches his house with a speed of 7.5 kms/hr. The average speed of the person during the time interval 0 to 50 minutes is (in m/sec)