A person walks a distance of 40m towards west with a speed of 2m/s and 20m towards north with a speed of 4m/s. Then the average velocity for his journey.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.78 M/S.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Displacement along west S1=40 mTime taken t1=402=20SDisplacement along north S2=20 mTime taken t2=204=5S∴ Displacement Vector S¯=40i^+20j^∴ Total displacement S=S12+S22 =402+202=1600+400=2000=205∴ Average velocity = Total displacement Total time =20520+5=20525=455=45=42.24=1.78m/s