A person wears a hearing aid that uniformly increases the sound level of all audible frequencies of sound by 30.0 dB. The hearing aid picks up sound having a frequency of 250 Hz at an intensity of 3.0×10−11 W/m2. What is the intensity delivered to the eardrum (in …×10−8 W/m2 )?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In terms of their intensities, the difference in the decibel level of two sounds is L2−L1=(10dB)logI2I0−(10dB)I1I0=(10dB)logI2I0⋅I0I1=(10dB)logI2I1Thus, I2I1=10L2−L1/10 or I2=I1×10β2−β1/10If L2−L1=30 dB and I1=3.0×10−11 W/m2, then I2=3.0×10−11 W/m2×103=3.0×10−8 W/m2