In a photo electric experiment, photon of energy 5 eV are incident on a metal surface. They liberate electrons which are just stopped by an electrode at a potential of -3.5 V with respect to the metal. The work function of the metal in eV is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5
b
3.5
c
1.5
d
8.5
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wo = E – KEmax = E – eVs = 5 eV – e(3.5V)= 5 eV – 3.5 eV = 1.5 eV