In a photo electric experiment when a light of wavelength 4000 Ao is used, stopping potential is found to be 0.82 volt. Again when light of wave length 3000 Ao is used stopping potential is found to be 1.85 volt. Then find the value of plank's constant.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.684×10−35J−S
b
6.712×10−32J−S
c
6.592×10−34J−S
d
6.428×10−36J−S
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
hcλ1=ϕ+eV1 and hcλ2=ϕ+eV2∴ hcλ2−hcλ1=e(V2−V1)⇒h×3×108(13×10−7−14×10−7)=1.6×10−19×(1.85−0.82)⇒h×3×10812×10−7=1.6×10−19×1.03⇒h=1.6×1.03×123×10−34J−S=6.592×10−34J−SAlternative solution :- Just check the power.