Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a photoelectric experiment, the collector plate is at 2.0 V with respect to the emitter plate made of copper (ϕ = 4.5e V). The emitter is illuminated by a source of monochromatic light of wavelength 200 nm. The maximum kinetic energy of the photo electrons reaching the collector is ----eV

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.70.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

KEmax emitted =hcλ−ϕ=1240200−4.5=1.7eV∴KEmax reached =1.7+2=3.7eV
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring