In the photoelectric experiment, if we use a monochromatic light, the I-V curve is as shown. If work function of the metal is 2 eV, estimate the power of light used (in W).(Assume efficiency of photoemission = 10-3 % i.e. number of photoelectrons emitted are 10-3 % of number of photons incident on metal.)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The energy of incident photons is given byhv=eVs+ϕ0=2+5=7eV(VS is stopping potential and ϕ0 it work function)⇒ Saturation current =10−5A=ηPhve=10−5P7×eeThus P=7W