A photon of energy 15 eV collides with a stationary H-atom. Due to this collision, H-atom gets ionized. The maximum kinetic energy of emitted electron is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.4 eV
b
4.8 eV
c
15 eV
d
13.6 eV
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If the H-atom does not move after emission of electron, the electron will be ejected with maximum K.E. Minimum energy absorbed by the H-atom = 13.61−122eV=10.2 eV∴ K.Emax = 15−10.2eV=4.8eV
A photon of energy 15 eV collides with a stationary H-atom. Due to this collision, H-atom gets ionized. The maximum kinetic energy of emitted electron is