A photon of energy 10.2 eV corresponds to light of wavelength λ0. Due to an electron transition from n = 2 to n = 1 in a Hydrogen atom, light of wavelength λ is emitted. If we take into account the recoil of the atom when the photon is emitted, then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy of photon + K.E. of atom = 13.6 1−122eV = 10.2eV∴ hcλ = hcλ0− KE of atom ⇒ λ > λ0
A photon of energy 10.2 eV corresponds to light of wavelength λ0. Due to an electron transition from n = 2 to n = 1 in a Hydrogen atom, light of wavelength λ is emitted. If we take into account the recoil of the atom when the photon is emitted, then