A photon of energy 4 eV is incident on a metal surface whose work function is 2 eV. The minimum reverse potential to be applied for stopping the emission of electrons is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 V
b
4 V
c
2 V
d
8 V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From Einstein's photoelectric equationEk=12mvmax2=hv−WWhere Ek is maximum kinetic energy of electron, v is frequency and W is work function.⇒12mvmax2=4eV−2eV=2eVbut 12mvmax2=eVowhere Vo is stopping potential.Thus, eVo=2eV⇒Vo=2V.
A photon of energy 4 eV is incident on a metal surface whose work function is 2 eV. The minimum reverse potential to be applied for stopping the emission of electrons is