A photon with energy of 4.9 eV ejects photoelectrons from tungsten. When the ejected electron enters a constant magnetic field of strength B = 2.5 mT at an angle of 60° with thee field direction, the maximum pitch of the helix described by the electron is found to be 2.7 mm. Find the work-function of the metal in electron-volt. Given that, specific charge of electron is 1.76×1011 C/ kg.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Pitch of helical path, p=(vcosθ)T=vT2. as θ=60∘ T=2πmBq=2πBα α=qm∴ p=πvBα or v=Bαpπ ........(i) KE=12mv2=E−W∴ W=E−12mv2 .........(ii)Substituting value of v from Eq. (i) in Eq. (ii),we getW=4.9−12 9.1×10−31×2.5×10−321.76×10112 ×2.7×10−32π2×1.6×10−19 =(4.9−0.4)eV=4.5eV