A photosensitive material is at 9 m to the left of the origin and the source of light is at 7 m to the right of the origin along x-axis. The photosensitive material and the source of light start from rest and move, respectively, with 8i^ m s-1 and 4i^ ms-1. The ratio of intensities at t=0 to t=3 s as received by the photosensitive material is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16:1
b
1:16
c
2:7
d
7:2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The separation between source and photosensitive material at t:0 is 16 m. Therefore, intensity received by photosensitive material at t=0 is I0=P/4π×162,where P is the power of source of light.At t: 3 s, the source is at (15, 0) and detector is at (19, 0), so the separation between them is 4 m.I2=P4π×42 So, I1I2=116
A photosensitive material is at 9 m to the left of the origin and the source of light is at 7 m to the right of the origin along x-axis. The photosensitive material and the source of light start from rest and move, respectively, with 8i^ m s-1 and 4i^ ms-1. The ratio of intensities at t=0 to t=3 s as received by the photosensitive material is