A photosensitive metallic surface has work function, hvo. If photons of energy 2hvo fall on this surface, the electrons come out with a maximum velocity of 4 x 106 m./s. When the photon energy is increased to 5hvo, then maximum velocity of photoelectrons will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 x 106 m./s
b
2 x 107 m./s
c
8 x 105 m./s
d
8 x 106 m./s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Einstein's photoelectric equation can be written as12mv2=hv−ϕ⇒12m×4×1062=2hvo−hvo . . iand 12m×v2=5hvo−hvo . . . . . iiDiving Eq.ii by i, we get v24×1062=4hvohvo⇒v2=4×16×1012⇒v2=64×1012⇒v=8×106m/s