A physical quantity z depends on four observables a,b,c and d, as z=a2b23cd3. The percentages of error in the measurement of a,b,c and d are 2%, 1.5%,4% and 2.5% respectively. The percentage of error in z is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14.5%
b
16.5%
c
13.5%
d
12.25%
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
%error in Z =2%error in a+23%error in b+12%error in c+3%error in d=2×2+231.5+12×4+32.5=14.5%