A piece of brass (Cu and Zn) weighs 12.9 g in air. When completely immersed in water, it weighs 11.3g. Then relative densities of Cu and Zn are 8.9 and 7.1 respectively. The mass of copper in the alloy is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.6 g
b
5.6 g
c
7.6 g
d
8.6 g
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Loss of weight (12.9 - 11.3) gf = 1.6 gfWeight of water dispalced = 1.6 gfIf m is the mass of Cu, then[m8.9+12.9-m7.1]g = 1.6 gor 7.1 m + 12.9 x8.9 -8.9m = 1.6 x 8.9 x7.1 or 1.8m = 114.8 - 101.1or m = 7.6 gram