A piece of copper having an internal cavity weights 264 g in air and 225 g in water. The volume of cavity ( in cm3 )is (density of copper=8.8 g cm−3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 9.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let V1 be the volume of cavity and V2 be the volume of copper material ( excluding cavity)V2=2648.8=30cm3 Loss of weight =Buoyancy force39g=(v1+v2)ρw×gv1+v2=39cm3⇒v1=9cm3