A piece of ice falls from a height h, so that it melts completely. Only one-quarter of the heat produced is absorbed by the ice and all energy of ice gets converted into heat during its fall. The value of h is (Take, latent heat of ice is 3.4 X 105 ]/kg and g = 10 N/kg)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
544 km
b
136 km
c
68 km
d
34 km
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to the conservation of energy, energy gained by the ice during its fall from height h is given byE = mghAs given, only one quarter of its energy is absorbed by the ice.So, mgh4=mLf⇒ h=mLf×4mg=Lf×4g=3.4×105×410=13.6×104= 136000 m = 136km