Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A piece of ice of mass 100 g and at temperature 00C is put in 200 g of water at 250C. How much ice will meltas the temperature of water reaches 00C ? (Take, latent heat of fusion of ice = 3.4 X 105 Jkg-1) [UK PMT 2015]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

128 g

b

185.4 g

c

92.8 g

d

61.8 g

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, mass of ice-piece, m1 = 100 g = 0.1 kgMass of water, m2 = 200 g = 0.2 kgWhen temperature of mixture is 00C, then heat lost by water,Q=m2c(Δθ)=0.2×4200(25−0)     (∵ Specific heat of water = 4200 J)⇒ Q = 21000JNow, mass of melted ice,  m'=QL=210003.4×105≃61.8g
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring