A pipe 30 cm long is open at both ends. Which harmonic mode of the pipe is resonantly excited by a 1.1 kHz source ? (Take speed of sound in air = 330 ms–1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
First
b
Second
c
Third
d
Fourth
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Fundamental frequency (first harmonic) of open pipe n1=v2l=3302×0.3=550 HzSecond harmonic = 2×n1=1100 Hz=1.1 kHz