Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a pipe open at two ends a diatomic gas is oscillating in 1st harmonic. The length of the tube is π  m and the maximum pressure variation is  1.4Pa. The  maximum displacement of gas particles which are a distance of π3m  from one end is  x×10−6m. The value of x  is (Take 1atm= 105 Pa)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.00.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Open end pipe has pressure Node and displacement  Antinode, so, let open end be  x=0, then particle  displacement amplitude will bes=s0coskx=ΔPmBkcoskx here , k=2πλ For sound  wave in a gas,  B=γP (adiabatic process)So,  s=1.4Pa(γ×105Pa)×2πλcos(2πλx)Diatomic gas,  γ=751st harmonic,  λ2=L=π or  λ=2πPut x=π3m We get,  s=5×10−6m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
In a pipe open at two ends a diatomic gas is oscillating in 1st harmonic. The length of the tube is π  m and the maximum pressure variation is  1.4Pa. The  maximum displacement of gas particles which are a distance of π3m  from one end is  x×10−6m. The value of x  is (Take 1atm= 105 Pa)