A pipe, which is closed at one end has a length of 1m. Neglecting end correction, the air column in the pipe can resonate for the sound of frequency velocity of sound in air is 320m/s
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80 Hz
b
240 Hz
c
400 Hz
d
All of these
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency of air column in an one end closed tube, f=n.v4l=n.3204 x 1Hz=80 n Hz.when n = 1, f = 80 Hz, when n = 3, f = 240 Hz, when n = 5, f = 400 Hz,