Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A piston of mass M = 3kg and radius R = 4cm has a hole into which a thin pipe of radius 1 cm is inserted. The piston can enter the cylinder tightly and without friction and initially it is at the bottom of the cylinder. 750 gram of water is now poured into the pipe so that the piston and pipe are lifted up as shown. The height H of water in the cylinder is (Density of water is 103 kg/m3)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1132π  m

b

1332π  m

c

1532π  m

d

932π  m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(hρg)(A1 – A2) = Mgh ×103 ×π[(4 × 10-2)2 – (1 × 10-2)2] = 3 h×103×π15×10-4=3 h=2π[πr12H+πr22h]ρg=mg [π4×10-2 2H+π1×10-2 22π]1000=0.75                                           H=1132πm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A piston of mass M = 3kg and radius R = 4cm has a hole into which a thin pipe of radius 1 cm is inserted. The piston can enter the cylinder tightly and without friction and initially it is at the bottom of the cylinder. 750 gram of water is now poured into the pipe so that the piston and pipe are lifted up as shown. The height H of water in the cylinder is (Density of water is 103 kg/m3)