At a place where the acceleration due to gravity is 10 m sec−2a force of 5 kg-wt acts on a body of mass 10 kg initially at rest. The velocity of the body after 4 second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 m sec−1
b
10 m sec−1
c
20 m sec−1
d
50 m sec−1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Alcceleration = Force Mass =50N10kg=5m/s2 From v=u+at=0+5×4=20 m s-2