A planar structure of length L and width W is made of two different optical media of refractive indices n1=1.5 and n2=1.44 as shown in figure. If L>>W, a ray entering from end AB will emerge from end CD only if the total internal reflection condition is met inside the structure. For L=9.6m, if the incident angle θ is varied, the maximum time taken by a ray to exit the plane CD is t×10−9 s, where t is___
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 50.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
sinC=xd=n2n1⇒2425=xd⇒d=25x24→ distance travelled by light ray =2524×9.6=10m Time taken by ray to travel =d speed in medn1⇒ time =10C1.5=1.5×103×108=5×10−8s=50×10−9s