A plane electromagnetic wave of frequency 20 MHz travels in free space along the x-direction. At a particular point in a space and time the magnetic field vector is B→=3×10−8T k∧. Calculate electric field vector (E→) at this point
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
90Vmj^
b
9Vmj^
c
0.9Vmj^
d
0.09Vmj^
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Step no 1 : Calculate the magnitude of electric fieldWe know, E=B×c ⇒E=3×10−8×3×108 ⇒E=9VmStep no :2 As B¯ is along z- direction and wave is travelling along x-direction therefore E→ is along y-direction E→=9Vmj^