A plane electromagnetic wave of Intensity 4Wm2 strikes a small mirror of area 90cm2, held perpendicular to the approaching wave. The radiation force on the mirror will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.4×10−3N
b
2.4×10−8N
c
2.4×10−10N
d
2.4×10−7N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For pure reflective surface, Radiation force = F=2IAC=2×4×90×10−43×108=2.4×10−10N