A plane e.m. wave of wave intensity 10 W,/m2 strikes a small minor of area 20 cm2, held perpendicular to theapproaching wave. The radiation force on the mirror will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6⋅6×10−11N
b
1⋅33×10−11N
c
1⋅33×10−10N
d
6⋅6×10−10N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Radiation force = momentum transferred per second by electromagnetism wave to the mirror=2SaVAc=2×10×20×10−43×108 =1.33×10−10N