A plane is flying horizontally at 98m/s and releases an object which reaches the ground in 10s. The angle made by it while hitting the ground is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
550
b
450
c
600
d
750
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Vertical component of velocity of the object while hitting the ground is vy=0+gt =9.8×10=98m/s So the angle made by the object with the horizontal while hitting the ground.α=tan−1(vyvx)=tan−1(9898)=450 (∴ux=vx=98m/s)