A plane is flying horizontally at 98 m/s and releases an object which reaches the ground in 10 sec. The angle made by object while hitting the ground is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
55°
b
45°
c
60°
d
75°
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal component of velocity of objectVH=98 m/sAnd vertical component vv=0+gt =9.8×10=98 m/s as VH=vvso angle made by object while hitting the ground = 450tanθ=vvvH=1⇒θ=45°