A plane glass mirror of thickness 3 cm of material of μ= 3/2 is silvered on the back surface. When a point object is placed 9 cm from the front surface of the mirror, thenthe position of the brightest image from the front surface is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9 cm
b
11 cm
c
12 cm
d
13 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A thick glass mirror produces a number of images.There is an apparent shift of actual silvered surface toward the unsilvered face.Effective distance of the reflecting surface from unsilvered face =dμ=33/2cm=2cmDistance of the point object from effective reflecting surface = 9 cm + 2 cm = 11 cm.Distance of image from the point object = 11 cm + 11 cm = 22 cmDistance of image from unsilvered face = (22- 9) cm = 13 cm