Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A plane loop is shaped as two squares (figure) and placed in a uniform magnetic field at right angle to the loop's plane. The magnetic induction varies with time as B=B0 sin ωt, where B0=10 mT and ω = 100 rads-1. The wires do not touch at point A. If resistance per unit length of the loop is 50mΩ/m, then amplitude of current induced in the loop is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.5 A

b

1.0 A

c

0.5 A

d

2.0 A

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Induced emf's in the two loops will oppose each other. So net induced emf:e=ddtb2-a2B=b2-a2dBdt=0.202-0.102ωB0 cos ωt=0.04-0.01×100×10×10-3 cos ωt=30×10-3 cos ωtResistance: R=50×10-34×0.20+4×0.10=60×10-3ΩI=eR=0.5 cos ωtSo amplitude of current = 0.5 A
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring