A plane loop, shaped as two squares of sides a = 1 m and b =0.4 m is introduced into a uniform magnetic field⊥to the plane of loop (figure). The magnetic field varies as B=10-3 sin(100t) T. The amplitude of the current induced in the loop if its resistance per unit length is r=5mΩm−1 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2A
b
3A
c
4A
d
5A
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ϕ (flux linked) =a2Bcos0∘−b2Bcos180∘ =a2−b2B E=−dϕdt=−a2−b2dBdt =a2−b2B0ωcosωt where B=B0,sinωt,B0=10−3T,ω=100∴ Imax=a2−b2B0ωR and R=(4a+4b)r=4(a+b)r∴ Imax=(a−b)B0ω4r=(1−0.4)×10−3×1004×5×10−3=3A