Plane microwaves are incident on a slit of width 5.0 cm, if first diffraction minimum is formed at an angle θ=30∘, then what is the wavelength of the microwaves?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 cm
b
2.5 cm
c
1.25 cm
d
10 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
GivenWidth of the slit b=5.0 cmFirst diffraction minimum is formed at θ=30∘For the diffraction minima,We have bsinθ=nλ⇒sinθ=λb For the first minima, we put n=1 ⇒sin30=λ5⇒λ5=12⇒λ=52=2.5cm