A plane mirror is rotating about ‘O’ with constant angular velocity 4 rad/sec in anticlockwise direction. A point ‘P’ is moving in a circle of radius 50 cm with constant speed 3 m/s in anticlockwise direction about point O. At a given instant as shown in figure, the angular velocity of image is (in rad/s) is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Considering the tangential components of velocities,vIM=−vOM⇒vI=2vM−vO⇒ωimage=2ωmirror−VobjectR⇒ωimage=24−30.5=2 rad/s
A plane mirror is rotating about ‘O’ with constant angular velocity 4 rad/sec in anticlockwise direction. A point ‘P’ is moving in a circle of radius 50 cm with constant speed 3 m/s in anticlockwise direction about point O. At a given instant as shown in figure, the angular velocity of image is (in rad/s) is