The plane surface of a plano convex lens having radius of curvature 20 cm is silvered. If this silvered lens is equivalent to a concave mirror, the radius of curvature of the mirror is (Refractive index of glass is 1.5)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80 cm
b
30 cm
c
40 cm
d
60 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Focal length of a silvered lens is given by 1F=−2fl+1fmThe silvered surface behaves like a plane mirror, therefore fm=∞. Also 1fl=μ−1R=1.5−120=140∴ 1F=−2×140⇒F=−20 cmSo focal length of the concave mirror is 20 cm. Hence radius of curvature =2×20 cm=40 cm