A plane wave of wavelength 6250 A0 is incident normally on a slit of width 2×10−2 cm . The width of the principal maximum on a screen distant 50 cm will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
312.5×10−3 cm
b
312.5×10−3 m
c
312 cm
d
312.5×10−3 mm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wavelength λ=6250 A0=6250×10−10 m Slit width a=2×10−2 cm=2×10−4 m Distance of the screen D=50 cm=0.5 m Width of central maximum=2λDa=2×6250×10−10×0.52×10−4 =312.5×10−3 cm.