On a planet a body is left fall freely from a height 2 metres reaches the ground 2 seconds if the length of a simple pendulum is 2 metres on that planet, its time period is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.14 seconds
b
6.28 seconds
c
1.57 seconds
d
4.17 seconds
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
h=12gt2 given length of the pendulum l=2m, give time of fall t=2sec2=12gp22gp=42=2 m/sec2Time period T=2πlg=2π22=2π=2(3.14) T=6.28 seconds