Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A planet of radius R = (1/10) (radius of Earth) has the same mass density as earth. Scientists dig a well of depth R/5 on it and lower a wire of the same length and of linear mass density 10−3kg/m into it. If the wire is not touching anywhere, the force applied at the top of the wire by a person holding it in place is:(Take the radius of Earth =6×106m and the acceleration due to gravity of Earth is  10m/s2 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

96N

b

108 N

c

120N

d

150N

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As R=RE10---(1)  ρ=M4π/3R3=ME4π/3RE3=density ⇒M=ME103  g=GMR2 g=G(ME/103)(RE/10)2 g=GME10RE2 ⇒g=gE10---(2)  gdepth=g1−dR gdepth=gR−dR gdepth=gxR---(3) mass per unit length=λ=dmdx ⇒dm=λdx---(4)(where x is the distance from the centre of the planet) force F=mg force of attraction element of wire, dF=(dm)gdepth substitute, F=∫4R/5RλdxgxR F=λgR∫4R/5Rxdx F=9λgR50 substitute equation (1),(2)  F=9λ50gE10RE10=9λgERE5000 F=910−3kg/m310m/s26×106m5000 F=108N
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring