A planet with mass equal to four times the mass of the Earth, has the average density half that of the Earth. Time period of a pendulum is 2 second on the surface of the Earth, The time period of the same pendulum on the surface of the planet is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 sec
b
2 sec
c
2 2 sec
d
2 sec
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
M4M=43πR13ρ43πR23ρ2=2R13R23 18=R13R23⇒R1R2=12 g1g2=M4M2RR2=1 g=GMR2 as g are same time period will also be same as T=2πlg