A Plano - convex lens of refractive index 1.5 and radius of curvature 30cm is silvered at the curved surface. Now this lens has been used to form the image of an object. At what distance from this lens and object be placed in order to have a real image of the size of the object
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20cm
b
30cm
c
60cm
d
10cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1F=2fg+1fm1F=2(μg−1)1R+2R⇒2μRF=R2μ⇒10cm Given ϑ=u∴1f=1V−1−u=1V+1u=2uu=2f=2×10=20cm