A plastic hemisphere has a radius of curvature of 8 cm and an index of refraction of 1.6. On the axis halfway between the plane surface and the spherical one (4 cm from each) is a small object O. The distance between the two images when viewed along the axis from the two sides of the hemisphere is approximately
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Distance of image from the plane surface is:x1=41.6=2.5 cm dapp=dactualμ for the curved side 1.64+1x2=1−1.68∴x2≈−3.0 cmThe minus sign means the image is on the object side∴I1−I2=8−2.5−3.0 cm =2.5 cm
A plastic hemisphere has a radius of curvature of 8 cm and an index of refraction of 1.6. On the axis halfway between the plane surface and the spherical one (4 cm from each) is a small object O. The distance between the two images when viewed along the axis from the two sides of the hemisphere is approximately