A plastic sphere of radius 16 cm is uniformly charged. The electric field intensity at its surface is 6 ´ 104 N/C. The electric field at a distance of 8 cm from its centre isin 104 N/C
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
6
c
3
d
zero
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Electric field inside a nonconducting charged sphere is proportional to distance from the center inside the sphere.Here radius is 16 cm and other point is 8 cm from the center.E1E2=Rr= 168=2E2=E12=3×104
A plastic sphere of radius 16 cm is uniformly charged. The electric field intensity at its surface is 6 ´ 104 N/C. The electric field at a distance of 8 cm from its centre isin 104 N/C