The plates of a capacitor are charged to a potential difference of 100 V and then connected across a resistor. The potential difference across the capacitor decays exponentially with respect to time. After one second the potential difference between the plates of the capacitor is 80 V. What is the fraction of the stored energy which has been dissipated?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.36.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy loss ΔU=12CV02−12CV2Fractional energy lossΔUU0=12CV02−12CV212CV02=V02−V2V02=(100)2−(80)2(100)2=20×180(100)2=925=0.36