A player caught a cricket ball of mass l50 g moving at a rate of 20 m/s. If the catching process is completed in 0 . l second, the force of blow exerted by the ball on the hand of the player is equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
150 N
b
3 N
c
30 N
d
300N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
This problem can be solved by applying the theorem ofimpulse- momentum, i. e., |F×Δt|=∣ change in momentum ∣ F×0⋅1=pf−pi Hero pi=mvi=0⋅15×20=3 and pf=0 (ball stops after catching) ∴ F×0⋅1=|0−3|=3 F=30N